Arthroskopie
Arthroskopie je operační zákrok, prováděný v celkové nebo svodné anestezii, při kterém se z malých asi 1 cm velkých řezů zavádí do kloubu přes speciální tubus optika arthroskopu a nástroje.
Obraz z nitra kloubu je potom přes světelný kabel snímán kamerou a přenesen na TV obrazovku, kde je sledován operatérem.
Jedná se o tzv. miniinvazivní operační metodu, kterou dnes operujeme celou řadu kloubních poškození hlavně na kloubu kolenním nebo ramenním. Během operace je kloub plněn roztokem. Výhodou je minimální poškození svalů, pouzdra a měkkých tkání, které umožňují rychlý návrat k původní aktivitě.
Pomocí arthroskopie ošetřujeme
Kolenní kloub:
- poškození menisků – odstranění poškozené části, v některých případech sešití trhliny menisku
- poškození chrupavek – odstranění volných fragmentů, zahlazení tzv. shaving, oživení kosti pod chrupavkou – mikrofraktury, návrty k urychlení hojení
- poškození předního zkříženého vazu
- nestabilita čéšky
Rameno:
- diagnostická ASKP (například před rekonstrukcí šlach rotátorové manžety)
- uvolnění srůstů a obnovení pohybu
- řešení přední nestability (opakované vykloubení)
- ASAD – uvolnění subacromiálního prostoru ramena
Podle typu operace je nutná 1-5 denní hospitalizace. U operací na dolních končetinách použití berlí k odlehčení operované končetiny. Při rekonstrukcích nitrokloubních struktur (náhrada vazu, přišití pouzdra) bývá nutné znehybnění bandáží nebo ortézou.